8 rzeczy do zrobienia na start w WordPress

WordPress to bardzo popularny i darmowy system do tworzenia stron internetowych i blogów. Stronę czy blog może postawić sobie praktycznie każdy. W sieci mamy masę darmowych materiałów na ten temat.

Ta ogólna dostępność i niski próg wejścia to jedno z założeń projektu WordPress. Cieszę się, że tak się dzieje i tak wiele osób decyduje się spróbować swoich sił w sieci.

Przeraża jednak fakt, że zdecydowana większość robi to bez wstępnego przygotowania i zapoznania się z tematem. Warto znać podstawowe zasady i stosować dobre praktyki.

Dzięki takiemu podejściu Twoja strona internetowa czy blog będzie dobrze zrobiony, szybki, bezpieczny i przyjazny dla odwiedzających.

W tym tekście zebrałam 8 rzeczy, które według mnie warto zrobić tuż po instalacji WordPressa. Jeżeli już swojego masz – przejrzyj listę i upewnij się, czy niczego nie pominąłeś.

 1. Ustawienia ogólne
 2. Ustawienia daty i godziny
 3. Bezpośrednie odnośniki
 4. Widoczność dla wyszukiwarek
 5. Domyślna kategoria
 6. Usuń testowe wpisy i strony
 7. Komentarze
 8. Wtyczki i motywy

Ustawienia ogólne

Przejdź w panelu administracyjnym do:
Ustawienia -> Ogólne

Sprawdź, co znajduje się w polach: Tytuł witryny i Opis

Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo wiele osób nie zmienia pola Opis. Domyślnie znajduje się tam tekst „Kolejna witryna oparta na WordPress„. Skopiuj i wrzuć to wydarzenie do wyszukiwarki Google. Zdziwisz się jak wiele stron ma ten tekst w opisie.

Ustawienia daty i godziny

Skoro jesteśmy już w Ustawieniach ogólnych, przesuń stronę niżej i sprawdź ustawienia strefy czasowej, daty i godziny.

Szczególnie ważna jest data, jeśli wybierzesz wersję numeryczną. Pamiętaj, że np. w USA zwykle to miesiąc jest pierwszy a rok drugi, u nas odwrotnie.

Bezpośrednie odnośniki

Zajrzyj teraz do kolejnej pozycji w menu Ustawienia->Bezpośrednie odnośniki. W tym miejscu decydujesz, jak będą budowane adresy url w Twojej witrynie.

Możesz wybrać dowolny. Ja zwykle wybieram Własny format. Krótkie adresy url są przyjazne wyszukiwarkom internetowym np. Google. Jeżeli dużo piszesz, a tematy czasem się powtarzają, są to cykliczne wpisy miesięczne czy roczne, warto rozważyć opcję z datą.

Koniecznie przesuń stronę niżej i wypełnij pole Alias kategorii.

Domyślnie w WordPress linki do kategorii są zbudowane ze słowem”category”. Jeżeli prowadzisz bloga w języku polskim, warto zadbać o tłumaczenie na „kategoria” lub np. „tematy”.

Podobnie pole Alias tagów. Wypełnij to pole jeśli będziesz wykorzystywać taki w innym celu niż standardowo. Mogą to być miejsca w blogu podróżniczym, czy też składniki w blogu kulinarnym.

Widoczność dla wyszukiwarek

Jeżeli dopiero zaczynasz budować stronę czy bloga, nie wygląda on zapewne tak, jak powinien. Według mnie im wcześniej strona zacznie się ideksować w Google, tym lepiej. Warto jednak by wcześniej dobrze wyglądała i zawierała sensowne treści zamiast tekstowych „lorem ipsum”.

Przejdź do Ustawienia->Czytanie. Przewiń stronę w dół i zaznacz checkbox „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”. Zapisz zmiany.

Dzięki temu Twoja strona powinna być omijana przez robociki wyszukiwarek do czasu aż odznaczysz checkboxa.

Ważne! Pamiętaj o odznaczeniu checkboxa jak tylko strona będzie „nadawała” się do publikacji.

Domyślna kategoria

W każdej nowej instalacji WordPress znajdziesz domyślną kategorię. Nie da się jej usunąć. Każdy wpis musi należeć z założenia do jakieś kategorii. Po instalacji jej nazwa to „Bez kategorii”. Warto zmienić jej nazwę na nazwę kategorii, jaką będziesz stosować u siebie najczęściej. U mnie jest to „Dla blogerów”.

Kategorie znajdziesz w Wpisy->Kategorie


Usuń testowe wpisy i strony

Przejdź do Wpisy->Wszystkie. Znajdziesz tam wpis „Witaj, świecie”. Jest on domyślnie opublikowany na Twojej nowej stronie. Najlepiej usuń go i zacznij tworzyć swoje własne treści,

Dlaczego nie edycja? Jeden z powodów jest taki, że często zmieniana jest nazwa a odnośnik (czyli to, co jest w adresie url strony) zostaje niezmienione.

Przejdź do Strony->Wszystkie strony i usuń „Przykładowa strona”.

Od czasów Rodo na liście stron znajdziesz szkic podstrony z polityką prywatności. Ta strona nie jest opublikowana. Możesz ją zachować i oprzeć się na niej budując własną politykę prywatności.

Teraz możesz spokojnie zacząć tworzyć własne treści.

Komentarze

Kolejny ważny temat na start to komentarze. Musisz zdecydować czy będziesz korzystał z komentarzy w WordPress. Jeżeli zdecydujesz, że nie – wyłącz możliwość komentowania nowych postów. W Ustawienia->Dyskusja, odznacz checkbox „Zezwól na komentowanie nowych wpisów.

Jeżeli u Ciebie komentarze zostają. Zadbaj o to, by musiały być ręcznie zaakceptowane przez Ciebie, zanim zostaną opublikowane na Twojej stronie.

W Ustawienia->Dyskusja zaznacz „Komentarze muszą zostać zatwierdzone ręcznie”.

Przejdź na stronę z listą komentarzy. W menu pozycja Komentarze i jeśli znajdziesz tam testowy komentarz – usuń go.

Wtyczki i motywy

Został nam jeszcze jeden temat do uporządkowania zanim zaczniesz budować swoje miejsce w sieci.

Przejdź do pozycji Wtyczki w adminie. Znajdziesz tam 2 domyślne wtyczki, które jednak nie będą włączone. Zaznacz i usuń obie.

Przejdź do Wygląd->Motywy. Standardowo WordPress instaluje swoje domyślne motywy. Domyślnie włączony jest najnowszy motyw Twenty Twenty. Ten najnowszy motyw zwykle zostawiam nawet jeśli później zdecyduję się korzystać z innego motywu. Tobie również to polecam. Pozostałe 2 motywy Twenty Seventeen i Twenty Nineteen możesz spokojnie usunąć. Kliknij miniaturę i użyj linku „usuń”.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tych kilka punktów pomoże Ci lepiej zacząć pracę z Twoim WordPress.

W dalszych pracach kieruj się jedną z moich ulubionych zasad:
Im mniej wtyczek tym lepiej. Nie zaśmiecaj systemu niepotrzebnymi wtyczkami. A te, na które się zdecydujesz, powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł np. wordpress.org i być na bieżąco aktualizowane.

Więcej o dobrych praktykach w kolejnych tekstach. Jeżeli masz z czymś konkretnym problem lub nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące WordPress, daj znać w komentarzu.

6 Odpowiedzi do “8 rzeczy do zrobienia na start w WordPress”

 1. Szkoda, że takiego posta nie znalazłam na początku mojej „kariery”, a tak się sama męczyłam:) Mam nadzieję, że na ten post trafi jakaś osóbka początkująca:)

  Odpowiedz

  1. Izabela Karkocha 3 lutego 2020 at 12:31

   Asia dzięki za komentarz 🙂 Jeżeli obecnie masz jakiś problem ze swoim WordPress – daj znać!

   Odpowiedz

 2. Dziękuję bardzo 🙂
  Dobrze wyjaśnione. Myślę, że i ja skorzystam. Jestem zupełnie na początku. I w sumie nie wiem od czego zacząć – czy od treści, grafiki czy kwestii technicznych…

  Odpowiedz

  1. Izabela Karkocha 10 lutego 2020 at 19:57

   Dzięki 🙂 Cieszę się.
   O czym będziesz pisała? Warto zacząć od pomysłu. Zrób sobie burzę mózgu sama ze sobą. Spisz wszystkie pomysły na kartkach, niech będzie ich dużo i będą kolorowe. Jeżeli to będzie blog warto mieć pomysły na chociaż 10-20 artykułów. Wiele blogów wygasa, bo brakuje pomysłów i zapału. Nie wolno się poddawać. Trzeba pisać regularnie. Warto pisać w taki sposób, aby odpowiadać na potencjalne pytania osób, które mają trafić na Twojego bloga. Możesz skorzystać np. z https://answerthepublic.com/ i wygenerować sobie potencjalne tematy do postów. Później pomyśl o domenie, znajdź hostig i dalej już poleci 🙂 a technicznie pomogę. Jak będziesz miała problem pisz. Każdy problem to dla mnie inspiracja do artykułu. Dzięki z góry i w kontakcie.

   Odpowiedz

 3. Bardzo dziękuję. Zeszyt z pomysłami, uwagami i tematami – już powstał, choć mało kolorowy 😉 Fascynuje mnie język polski, więc planuję stworzyć blog językowy. Napisałaś – regularnie, czyli jak często? (zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN blog to dziennik 🙂).
  Dziękuję za stronkę z generowaniem tematów. Na pewno znajdę coś dla siebie.
  I dziękuję za propozycję pomocy. Pozwól, że się odezwę, jak będę gotowa do kwestii technicznych (tutaj pisać?) 😉 Tymczasem chcę się dobrze przygotować i merytorycznie, i graficznie. Nazwę też już chyba mam 😉
  Pozdrawiam 🤗

  Odpowiedz

  1. Izabela Karkocha 11 lutego 2020 at 10:32

   SUPER! Pisz na maila karkocha.izabela@gmail.com

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *